Zmarł Włodzimierz Lupa, wieloletni Prezes Oddziału SITR w Nowym Sączu
Aktualności » Zmarł Włodzimierz Lupa, wieloletni Prezes Oddziału SITR w Nowym Sączu
Z przykrością informujemy, że w wieku 89 lat zmarł Włodzimierz Lupa- wieloletni Prezes Oddziału SITR w Nowym Sączu.
W dniu 21 lipca 2018 r. w wieku 89 lat, zmarł zasłużony wieloletni Prezes Oddziału SITR w Nowym Sączu – dr inż. Włodzimierz Lupa. Absolwent I Liceum w Nowym Sączu i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wieloletni szef nowosądeckiego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa (SITR), działacz komitetu NOT ds. Kształtowania Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, członek zarządu Sądeckiej Federacji SNT NOT, współtwórcą tzw. Eksperymentu Sądeckiego.
Za swoje zasługi decyzją XVIII Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Rolnictwa został uhonorowany dożywotnią Godnością Honorowego Członka SITR. Twórca i wieloletni kierownik Stacji Kwarantanny i Ochrony Roślin przy ul. Głowackiego wraz ze szklarniami w Nowym Sączu. Ta jednostka badawcza była nie tylko innowacyjna jak na ówczesne czasy, ale przede wszystkim nie odbiegała od zachodnich ośrodków badawczych tego typu. Był też twórcą Instytutu Ochrony Roślin w Nowym Sączu, będącego naukową placówką Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu. Warto wspomnieć, że Instytut został powołany ze względu na badania naukowe dr inż. Lupy, które wdrażano do produkcji. Kierował Instytutem przez 15 lat.
Jako naukowiec był stypendystą rządu Francji i pracownikiem naukowym Instytutu Pasteura w Paryżu. Prowadził także prace naukowe podczas pobytu na stypendium w Szwajcarii, Holandii i Belgii. Jego liczne publikacje naukowe dotyczyły szeroko pojętego zagadnienia biologicznych metod ochrony roślin redukujących chemię. Za swoje zasługi został umieszczony w Almanachu Entomologów Polskich XX wieku. Swoją wiedzą dzielił się z młodymi, był wykładowcą między innymi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Odznaczony Złotą Odznaką NOT oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jego pasją były góry, dlatego oprócz pracy naukowej był również przewodnikiem PTTK. Specjalizował się w Beskidach, Pieninach oraz Bieszczadach. W 2004 r. został uhonorowany przez Zarząd Główny PTTK dyplomem za Zasługi w Upowszechnianiu Turystyki i Krajoznawstwa. Był człowiekiem, który swoje życie zawodowe poświęcił dla rozwoju polskiego rolnictwa oraz miasta i regionu nowosądeckiego.
Drogi Kolego, kochany Włodzimierzu dziś żegnamy Cię z żalem, ale pozostają efekty Twojej pracy na rzecz naszego Stowarzyszenia, które będą z nami jeszcze przez wiele lat.
Spoczywaj w pokoju.