Wizyty:
Dzisiaj: 25Wszystkich: 82438

Wyniki Finału XII edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”

Aktualności » Wyniki Finału XII edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”

  • Laureaci Konkursu Wzorowy Ogrodnik
    Laureaci Konkursu Wzorowy Ogrodnik

Podczas XX Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych, w dniu 14 września 2018 r. w Sali Gobelinowej Zamku Czartoryskich w Gołuchowie koło Kalisza odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu z ogłoszeniem wyników.

 

Celem konkursu jest wytypowanie i promocja ogrodników – producentów i ich gospodarstw, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa osobista zasługują na wyróżnienie.

Konkurs służy promowaniu dobrego wizerunku polskiego ogrodnictwa w kraju i zagranicą a także promowaniu tradycji i wysokiej jakości produktów rodzimych z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.

Konkurs przeprowadzany jest w 6 kategoriach:

-           warzywnictwo pod osłonami,

-           rośliny ozdobne pod osłonami,

-           warzywnictwo gruntowe,

-           sadownictwo,

-           szkółkarstwo roślin ozdobnych,

-           kategoria specjalna, dla gospodarstw, których produkcja nie mieści się ściśle  w w/w 5 kategoriach.

Zgłoszenia do XII edycji konkursu „WZOROWY OGRODNIK”  napłynęły z wielu rejonów kraju. Kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Komosy wyłoniła finalistów konkursu.

Laureaci otrzymali statuetkę z brązu „Wzorowy Ogrodnik” oraz Certyfikat Znaku „Wzorowy Ogrodnik” upoważniający do umieszczenia znaku na produktach, opakowaniach itp. oraz puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który objął konkurs patronatem honorowym.  Pozostali finaliści w pozostałych kategoriach otrzymali grawertony – nominacje do tego tytułu. Wręczono również upominki ufundowane przez sponsorów.  Gospodarstwa nie zakwalifikowane do finału dostają dyplom uczestnictwa w konkursie.

Wszyscy finaliści prezentują bardzo wysoki poziom produkcji i wzory godne naśladowania a laureatów można zaliczyć do europejskiej czołówki.

Organizatorami konkursu są: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział w Kaliszu i Polski Związek Ogrodniczy.

Statuetki i puchary wręczali: Marlena Maląg – Wicewojewoda Wielkopolski,  Wiesława Nowak – Dyrektor WODR w Poznaniu, Jadwiga Rybarczyk – Prezes SITR Oddz. w Kaliszu i Bogdan Biadała – Prezes Polskiego Związku Ogrodniczego.

Poniżej zestawienie finalistów:

Kategoria: Warzywnictwo gruntowe


Laureaci
Brygida i Klaudiusz Matejka

Opole, woj. opolskie
 
Finaliści

Artur Matuszak

Kucharki, powiat pleszewski, województwo wielkopolskie

 

Ewa i Wojciech Chwalisz

Chełmiczki, powiat inowrocławski, województwo kujawsko – pomorskie

 


 

Kategoria: Warzywnictwo pod osłonami


Laureaci
Magdalena i Robert Kociszewscy

Janów, powiat otwocki, województwo mazowieckie
 
Finaliści

Beata i Andrzej Walczak

Kalisz i Piegonisko Pustkowie - gmina Brzeziny, powiat kaliski, województwo wielkopolskie

 

Agnieszka i Piotr Lis

Ociąż, powiat Ostrowski, województwo wielkopolskie

 


 

Kategoria: Sadownictwo


Laureaci
Grażyna,  Jan i Cezary  Rokiccy

Biała Rawska, powiat rawski, województwo łódzkie
 
Finaliści

Halina i Stanisław Janiak

Cienia Pierwsza, powiat kaliski, województwo wielkopolskie

 

Ewelina i Andrzej Kaczmarew

Koźminek, powiat kaliski, województwo wielkopolskie

 


 

Kategoria: Szkółkarstwo roślin ozdobnych


Laureaci
Agnieszka Pelczar – Kałuzińska, Michał Kałuziński

Boczki – Parcela, powiat zduńskowolski, województwo łódzkie
 
Finaliści

Bartłomiej Ważyński

Śleszyn, powiat kutnowski, województwo łódzkie

 

Dorota i Walenty  Zdunek

Chwalęciny, powiat Środa Wlkp., województwo wielkopolskie

 


 

Kategoria: Rośliny ozdobne pod osłonami


Laureat
Marek Dzida

Goczałkowice Zdrój, powiat  pszczyński, woj. śląskie
 
Finaliści

Małgorzata i Mirosław Grzechowiak

Pleszew, powiat pleszewski, województwo wielkopolskie

 

Adrianna i Jan Kłak

gmina Łubowo, powiat gnieźnieński, województwo wielkopolskie

 

Aniela i Andrzej Kłak

Poznań, województwo wielkopolskie

 


 

Kategoria: Specjalna


Laureaci
Alina i Marek Lewandowscy

Uprawa i produkcja ziół

Kruszynek, powiat włocławski, województwo kujawsko – pomorskie
 
Finaliści

Dawid Kleinschmidt

Uprawa winorośli i produkcja win

Kadyny, powiat elbląski, województwo warmińsko – mazurskie

 

Przemysław Żebracki

Ekologiczna uprawa owoców i warzyw.

Bażanówka, powiat sanocki, województwo podkarpackie

 

 

  • Uroczystość wręczenia w Sali Gobelinowej Zamku Czartoryskich w Gołuchowie
    Uroczystość wręczenia w Sali Gobelinowej Zamku Czartoryskich w Gołuchowie