Wizyty:
Dzisiaj: 9Wszystkich: 252340

USŁYSZ GŁOS WSI – V EUROPEJSKI PARLAMENT WIEJSKI

Aktualności » USŁYSZ GŁOS WSI – V EUROPEJSKI PARLAMENT WIEJSKI

W dniach 12-15 września br. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w V Europejskim Parlamencie Wiejskim, który został zorganizowany na terenie Targów Kielce. Nasze Stowarzyszenie było reprezentowane przez Panią Magdalenę Borowiec-Wieczorek oraz Panią Dorotę Duch-Kierbić. Europejski Parlament Wiejski (EPW) to kampania powstała z myślą o społecznościach wiejskich, mająca na celu promowanie wartości społeczności wiejskich oraz wymianę współpracy i dobrych praktyk między społecznościami wiejskimi w całej Europie. W ramach kampanii przedstawiciele europejskich instytucji i organizacji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich mogli wymienić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. 

W imieniu Komisji Europejskiej zgromadzonych gości przywitał Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa - Janusz Wojciechowski, następnie głos zabrała Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Problemy polskich wsi nakreślił również Jan Krzysztof Ardanowski – Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Wydarzenie było objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.  

Podczas Parlamentu zorganizowano wizyty studyjne, dzięki którym poznaliśmy projekty związane z ochroną środowiska, dowiedzieliśmy się jak funkcjonują inteligentne wioski oraz doświadczyliśmy bogactwa kulturowego świętokrzyskich miejscowości. 

Odbyły się również spotkania i warsztaty na temat działań dotyczących obszarów wiejskich oraz panel dyskusyjny poświęcony przyszłości obszarów wiejskich w Europie. 

Zwieńczeniem III sesji plenarnej i całego Europejskiego Parlamentu Wiejskiego było oficjalne podpisanie deklaracji z Kielc.